Identifikace soustav pomocí MATLABu
Cílem cvičení je ukázat možností zjištění přenosu neznámé soustavy (identifikace) pomocí výpočetní techiky. Je proveden i rozbor situace identifikace odlišným řádem s rozborem umístění původních a identifikovaných polů a nul.
Proveďte identifikaci přechodové soustavy pomocí MATLABu.
Kmitavá soutava
zadejte kmitavou soustavu (druhého řádu) s vhodným T a ksi.
Vygenerujte přechodovou charakteristiku - vstupní hodnoty pro identifikaci (dvojici čas a výstupní hodnota).
Proveďte identifikaci vygenerované charakteristiky a srovnejte získaný přenos s původním pomocí rozložení pólů a pomocí přechodových charakteristik (rozdílů mezi nimi).
K soustavě, kterou identifikujete, přidejte setrvačný článek prvního řádu a identifikujte kmitavou soustavou druhého řádu.
Předchozí postup opakujte pro jiná ksi.
K vygenerované soustavě zkuste přidat šum a proveďte identifikaci.
Ad 1) ksi zvolte tak, aby soustava „kvalitně“ kmitala (tj. zvolte například 0.2)
Ad 2) přechodová charakteristika by měla být dostatečně dlouhá – kolik bodů potřebujeme pro identifikaci?
Ad 3) identifikaci proveďte pomocí funkce fminsearch. Zjistěte jaký je princip její činnosti a jak funguje. Srovnejte ji s fminfunc. K jejímu využití bude potřeba napsat funkci vhodnou pro minimalizaci. Při tvorbě použijte následující vzory minim.m a minimscript.m
Ad 4) Zhodnoťte možnost identifikace soustavy třetího řádu (obsahující kmitavý článek) kmitavým článkem druhého řádu. Srovnejte polohu (dominantních) pólů a přechodové charakteristiky pro různé hodnoty časové konstanty přidaného setrvačného článku. Pro které hodnoty (vztah Ts k původnímu T) bude mít větší vliv? Všimněte si rozložení pólů pro Ts = T.
Ad 5) pro jaké hodnoty ksi má smysl identifikace kmitavou soustavou druhého řádu?
Ad 6) volte šum s nulovou střední hodnotou a vyzkoušejte různé velikosti amplitudy šumu. Zhodnoťte vliv velikosti šumu při různých hodnotách T a ksi.
Setrvačná soustava
Modifikujte předchozí zadání pro setrvačnou soustavu. Zvolte například soustavu čtvrtého řádu s třemi stejnými časovými konstantami „velkými“ a jednou časovou konstantou „malou“ (0,1 až 0,9 násobek velké časové konstanty). K identifikaci zvolené soustavy použijte soustavu druhého až pátého řádu a zhodnoťte kvalitu aproximace, včetně rozložení polů původní a aproximované soustavy.
Co se stane v případě, že se použije identifikace kmitavé soustavy na setrvačnou nebo naopak? Je možné napsat univerzální algoritmus pro oba dva typy soustav? Jak by bylo možné identifikovat přechodové charakteristiky přenosů s výraznou derivační složkou (nulou).
Poslední změna: 2006-04-04