Trajektorie nelineárního systému, mezní cyklus, rovnovážné stavy



V následujícím cvičení se provede rozbor konkrétního obvodu s nelinearitou (statickou charakteristiku nelinearity je nutné vypočítat na základě změřených bodů). Ukážeme si, že u jednoho obvodu může existovat více rovnovážných stavů. V případě, že se obvod nachází v nějakém nerovnovážném stavu, má tendenci se dostat do stavu rovnovážného – k řešení problému jak se bude pohybovat nám může pomoci zobrazení stavové roviny, ve které si zobrazíme změny stavů.



Zadání 1

Proveďte rozbor chování obvodu s tunelovou diodou. Vytvořte vektorové pole ve stavové rovině, na základě něhož bude možné usoudit na vývoj chování obvodu. Toto pole využijte k posouzení dosažení ustálených stavů pro různé počáteční podmínky obvodu a pro různé vstupní napětí. Správnost řešení můžete ověřit za pomoci obvodového zapojení v SIMULINKu.

1) Je dán obvod v zapojení podle obr 4.4. (Př. 4.6 str 37). Funkci pro nelinearitu je nutné vypočítat na základě měření (viz níže v tomto souboru).


1a) Vyšetřete, do jakého koncového/ ustáleného stavu (vypnuto, zapnuto) se obvod dostane, byly-li jako počáteční podmínky (Uc a Il) zjištěny hodnoty z následující tabulky .:
(Hodnoty v následující tabulce jsou počátečními podmínkami, se kterými je obvod spuštěn (obecně – v některém okamžiku se nachází v tomto stavu). Následně dojde k přechodnému ději, po němž se obvod ustálí v některém ze stabilních stavů. Úkolem je zjistit do kterého stavu se z daných počátečních podmínek obvod dostane. Pokud známe parametry obvodu, můžeme pomocí nakreslených vektorů stavových změn určit kterým směrem se bude stav pohybovat (určit velikost a směr změny) a tedy určit oblast, ze které se dostaneme do stavu sepnuto a vypnuto. V případě daných/změřených hodnot Uc,Il potom můžeme okamžitě zjistit do kterého ustáleného stavu se obvod dostane.)


Uc (V)

Il (mA)

0,45

0

0,55

0

0,1

1

0,2

1


Vykreslete průběhy změn stavů (pro dané počáteční podmínky) v rovině Uc, Il. Zkuste změnit napájecí napětí U = 1,2 a 1,8 a 0,6 V

1b) V rovině Uc, Il vyznačte (popřípadě pouze určete/ukažte kudy vede) dělící křivku pro stavy zapnuto/vypnuto

1c) Zobrazte závislost dUc, dIl v rovině Uc, Il

1d) Popište (a pomocí grafu v Uc, Il dokažte) co se stane, pokud se vstupní napětí skokem změní na U+deltaU (deltaU = 0,6V) byl-li obvod předtím v nevodivém stavu. Sledujte trajektorii a určete, při které hodnotě Uc by bylo možné vrátit vstupní napětí na původní hodnotu tak, aby obvod zůstal ve vodivém stavu ()

Vstupní napětí je U= 1,2 V

Hodnoty součástek v zapojení jsou stejné jako ve skriptech pouze u C jsou nF místo pF !!!

Voltampérová charakteristika diody byla proměřena v šesti bodech





Pozn.: je nutné rozlišovat mezi převodní charakteristikou diody (osy grafu - Ud,id) a stavovou reprezentací (osy grafu Uc, il), přičemž Ud=Uc



Řešení 1

1) Na základě příkladů 4.6 a 4.55 skript vytvořte pole směrových vektorů stavové trajektorie tunelové diody v daném zapojení. Na průbězích 4.55 ověřte, že existují dva rovnovážné stavy pro stejné ustálené vstupní napětí U. Ukažte, že dosažení ustálených stavů je závislé na historii vstupního napětí.



Zadání 2

2) Vytvořte stavový portrét Van der Pol oscilátoru (Př. 4.30). Stavový portrét ověřte na základě hodnot získaných simulací v simulinku.





Poslední úpravy: 2008-10-13